وبلاگ

پارتیشن بندی فضاهای داخلی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

        مهمترین عملکرد دیوارها،  جداسازی کامل یا تقریبی فضاهای مختلف از یکدیگر است.  این عملکرد، در محیط های اداری و دیگر فضاها می‌تواند نقش مهمي را در شکل دهی به شخصیت فضاهای داخلی و یا حتی خارجی یک ساختمان، ايفا كند.  با تقسیم فضا از طریق دیوارها و دیوارکشی بین بخش های مختلف کاری، می توانيد فضایی با چند کاربری طراحی كنيد.

        در سیستم طراحی داخلی سنتی، چه در منازل و چه در محیط های کاری و اداری، معمولا هر فضا توسط چهار دیوار محصور و فعالیت ها در داخل این به اصطلاح چهار دیواری ها انجام می شود.  در عصر حاضر، با تغییراتی که در سبک زندگی و پیشزفت تکنولوژی و به تبع آن در اندازه و مساحت فضاها ایجاد شده، تعریف چهارچوب فعالیت ها نیز تغییر کرده است.  امروزه تقسیم فضا به صورتی انجام می شود که جریان سیال انرژی و سبک معماری و طراحی داخلی در کل مجموعه، قابل حرکت و دیدن باشد و کلیت طراحی و درک فضا بوسیله دیوارهای بلند جداکننده، از بین نرفته باشد.  این گونه تقسیم بندی، به ویژه در سیستم های اداری که مجزا هستند اما اشراف مدیریت به کل سیستم وجود دارد،  تقسیم بندی شناور نامیده می شود و نوع جداسازی را پارتیشن بندی شناور می نامند.  لغت پارتیشن  ( Partition ) به معنی جداسازی و قسمت بندی است.

 

 

 

        در دهه های گذشته، این پارتیشنها که اغلب از چوب ساخته می شدند،  به صورت مجموعه ای بلند تا سقف امتداد می یافتند و گاه طبقات آن، فضایی برای قرار دادن اشیا تزئینی که از دو سو قابل رویت بودند، به کار می رفتند.  در منازل این جداکننده ها، معمولا در میان دو فضای پذیرایی و نشیمن، طراحی و اجرا می شدند.

          می توانید پارتیشن را در فضاهای داخلی منازل برای کاربردهای زیر استفاده کنید:

      .  جداسازی فضای ورودی از سایر فضاها.

      .  جداسازی فضای هال و پذیرایی ار یکدیگر.

      .  پنهان کردن قسمت های قناس فضا، ستون های قرارگرفته در مرکز یا فضاهایی با دیوار کج.

      .  برای فضا سازی  در اتاق خواب های بزرگ و تبدیل  آن به دو اتاق تو در تو مثلا اتاق خواب و فضای کار یا قسمت خواب و فضای تعویض لباس و ... .

 

 

        امروزه انواع مختلف و متعددی از پارتیشن در بازار موجود است که مانند دیوار، نقش جداکننده را در فضا ایفا می کند و از طرفی به علت تنوع در اندازه، فرم، نوع کاربری، متریال، رنگ، بافت، میزان شفافیت و ...،  عنصری کامل کننده در طراحی فضاهای داخلی، به شمار می آید.

        استفاده از پارتیشن بندی درفضاهای داخلی، علاوه بر جنبه کاربردی، جنبه دکوراتیو نیز دارد، به ویژه در فضاهایی با متراژ کم، باید توجه داشته باشیم که فرم، رنگ و ارتفاع پارتیشنها نباید باعث کوچکتر شدن فضا شود.  پارتیشن ها یا جداکننده های سبک می توانند با ارتفاع بسیار کوتاه نصب شوند.  در این حالت به صورت دیوارک عمل کرده و معمولا در محیط های یکپارچه، برای جداسازی دو فضا به کار می رود. 

 

 

        برای ایجاد پارتیشن در فضا، پلان فضای مذکور را طراحی کنید، مقیاس را در اندازه و محل قرارگیری پارتیشن مدنظر قرار دهید، پس از بررسی سیرکولاسیون (محدوده تردد و رفت و آمد) در پلان و تطبیق اندازه پارتیشن با متراژ فضا و تصمیماتی در مورد رنگ و فرم آن، می توانید پارتیشن را در فضا اجرا کنید.  برخی از انواع پارتیشن ها که روی زمین قرار می گیرند، معمولا ثابت نصب می شوند، این گونه پارتیشن ها معمولا دو سویه طراحی و ساخته می شوند و می توانند برای هر دو سمت فضا جنبه دکوراتیو داشته باشند.

        در قسمت هایی از فضا همانند جان پناه پله ها، پارتیشن ها می توانند هم نقش جان پناه را ایفا کنند و هم فضا را از حالت بسته بودن درآورند. این تقسیم بندی ها در اتاق کودک نیز به دلیل فراهم آوردن فضایی جهت قراردادن وسایل بازی کودک می تواند بسیار کارآمد بوده و فضایی دوست داشتنی، برای کودکان بوجود آورد. توجه به ایمنی در اجرای پارتیشن اتاق کودک، بسیار حائز اهمیت است.

 

 

        در طراحی پارتیشن های مدرن امروزی، به فرم، میزان شفافیت و جنس آنها، بسیار توجه می شود. جداکننده ها، می توانند از تلقیق چوب یا ام دی اف با شیشه و یا فلزاتی نظیر آلومینیوم، ساخته شوند. تنوع در متریال، این امکان را به طراح می دهد تا طرح های متنوع و متفاوتی را برای رسیدن به اهداف گوناگون پدید آورد. امروزه طراحان داخلی، به پارتیشن ها و جداکننده های محیط های داخلی، صلب و یکسره نگاه نمیکنند،  بلکه در طراحی پارتیشن های مدرن امروزی، از اجزای مجزایی همچون باکس ها و طبقات کوچک و بزرگ چوبی و شیشه ای بهره می گیرند که به شکل های متفاوت و متنوع بر روی قید یا داربست فلزی و چوبی (ام دی اف) مونتاژ می شود و به مجموعه حالتی پویا و جذاب می دهد.

       در محیط های اداری، قسمت هایی که فعالیت مشخصی در آن انجام می گیرد، توسط پارتیشن های ام دی اف، آلومینیوم و شیشه ای (که می تواند از نوع سندبلاست و یا شفاف باشد) از یکدیگر جدا می شوند.  پارتیشن ها می توانند در حالت هایی به صورت یکپارچه عمل کنند و دو دیوار روبروی هم را به یکدیگر متصل کنند.  در این حالت، یک فضا به طور کامل بوسیله تقسیم کننده، جدا می شود و اتاق مستقلی به وجود می آید.  بدیهی است که وجود بازشویی مانند در، برای رفت و آمد نیاز است.

 
 
 
 
 
این نوشتار برداشتی است آزاد از:
  • وبسایت باشگاه خبرنگاران/ 20 مرداد 1392

                 نشانی: تهران - غرب به شرق اتوبان آزادگان - بعد از اتوبان ساوه - خیابان عرفان - خیابان حشمت - پلاک 113      واحد فروش:66259983 -021    کارخانه: 02195118865  همراه: 09912150810

  ©شهریور 94 کلیه حقوق برای گروه آرکانو محفوظ می باشد |مبلمان اداری آرکانو ...نوآوری برای راحتی