وبلاگ

ارکانو

گذاری بر مبلمان، نگاهی به مبلمان اداری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 مبلمان واسطه ای است بین معماری و افراد. آن ها با ایجاد آسودگی و سهولت در فعالیت ها و وظایف ما، فضاهای داخلی را سکونت پذیر می سازند. با اینکه دیوار، کف، سقف، در و پنجره در طراحی معماری ساختمان پایه ریزی می شوند، اما گزینش و چیدمان عناصر داخلی متحرک (مبلمان) از  وظایف طراح داخلی است.

      مبلمان می تواند، بسته به کیفیت طرحش، آسودگی فیزیکی را به شیوه ای ملموس، افزایش و یا کاهش دهد. چنانچه یک صندلی ناراحت و یا یک میز، زیادی کوتاه یا بلند باشد، بدنمان با خبرمان خواهد ساخت. بنابراین عوامل انسانی بر فرم، تناسب و مقیاس مبلمان تأثیری به سزا دارند. (اهمیت رعایت اصول ارگونومی در طراحی مبلمان).

 

     طراحان داخلی، میان مبلمان اداری (میزهای کار، صندلی های اداری، پارتیشن ها و ...) و مسکونی تفاوت قائل می شوند. مبلمان، گذشته از انجام کارکردهای خاص، در شخصیت دیداری محیط های داخلی نیز نقش دارد. فرم، رنگ، بافت و مقیاس تکه های منفرد و همچنین سازماندهی فضایی آن ها، نقشی عمده در پایه ریزی ویژگی های دیداری فضاهای داخلی دارند.

 

 

     مبلمان یک فضا، می توانند دارای فرمی خطی، سطحی یا حجمی بوده، راست گوشه و یا خمیده باشند. خطوط شان ممکن است راست خط، خمیده خط، زاویه دار یا آزاد باشد. آنها می توانند تناسباتی افق یا عمودی داشته باشند، می توانند حس سبکی یا سنگینی را القا کنند، بافتشان ممکن است صاف و درخشان، هموار و اطلسی، گرم و مخملی و یا زبر و سنگین باشد، رنگشان می تواند کیفیتی طبیعی یا شفاف، دمایی گرم یا سرد، و ارزشی روشن یا کدر داشته باشد.

 

     شیوه چیدمان مبلمان، در اتاق بر چگونگی استفاده و ادراک فضا اثرگذار خواهد بود. مبلمان، می تواند مثل شی تندیس گون در فضا قرار گیرد. با وجود این، بیشتر اوقات مبلمان در گروه بندی های کاربردی سازمان می یابد. این گروه بندی ها هم به نوبه خود می توانند برای سازمان دهی و ساخت فضا چیدمان یابند.

 

 

 

مبلمان اداری

     مبلمان یک دفتر کار، از جمله موارد بسیار مهم در هر محیط کاری است. به طور کلی مبلمان اداری به انواع میزهای مدیریتی، میزهای کارشناسی و کارمندی، میزهای کنفرانس، میزهای کار گروهی، مبل و صندلی های اداری، پارتیشن های اداری و ... اطلاق می شود.

 

     راحتی و استاندارد بودن مبلمان اداری، در درجه اول اهمیت قرار دارد، اما نکات مهم دیگر در انتخاب مبلمان برای یک فضای کاری، فرم، رنگ و پوشش آن است. در بیشتر دفاتر کار، صندلی هایی با رویه چرم، از بهترین گزینه ها به حساب می آیند. چرا که قابلیت نظافت بهتر و راحت تری دارند. می توان حتی از چند رنگ برای صندلیها استفاده کرد. البته به شرط آنکه ایجاد آشفتگی و اغتشاش بصری در محیط نکند. به عنوان مثال می توان صندلی های کارکنان را با یک رنگ و صندلی های مراجعان را با رنگی مکمل یا هماهنگ انتخاب کرد. رنگ هایی مانند زرشکی، قرمز آجری و یا طیف های مختلفی از سبز، نه تنها رسمیت فضا را کم نمی کنند، بلکه تنوع رنگی زیبایی نیز ایجاد و از ایجاد محیطی کسالت بار و خسته کننده برای کارکنان و مراجعین، جلوگیری می کنند.

 

     میزها نیز می توانند طرح ها و رنگ های متفاوتی داشته باشند. در انتخاب متریال میزها و مبلمان اداری، باید به استحکام و دوام به اضافه قابلیت نظافت آنها توجه کرد، چرا که به دلیل استفاده طولانی مدت آر مبلمان اداری در طول روز،  در معرض آلودگی و آسیب دیدن قرار دارند.

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از: 
  • کتاب طراحی داخلی/ فرانسیس د.ک.چینگ/محمد احمدی نژاد/نشر خاک/چاپ سوم/1386 
  • مقاله  امیر شجاعی/ مجله طراحی و دکوراسیون اداری، تجاری و نمایشگاهی دیبا/ شماره

                 نشانی: تهران - غرب به شرق اتوبان آزادگان - بعد از اتوبان ساوه - خیابان عرفان - خیابان حشمت - پلاک 113      واحد فروش:66259983 -021    کارخانه: 02195118865  همراه: 09912150810

  ©شهریور 94 کلیه حقوق برای گروه آرکانو محفوظ می باشد |مبلمان اداری آرکانو ...نوآوری برای راحتی